Politechnika ŁódzkaW dniach 3-4 grudnia (czwartek i piątek) odbędzie się Festiwal Studenckich Kół Naukowych - czyli drzwi otwarte i targi edukacyjne w Politechnice Łódzkiej.
Tegoroczna edycja Festiwalu Studenckich Kół Naukowych obfituje w prezentacje efektów działalności Kół Naukowych naszej uczelni. Pokazane zostaną m.in. łazik marsjański, bolidy, pojazd solarny oraz wiele innych technologicznych nowinek.
Stoiska wydziałów oraz pokazy naukowe odbywają się na Wydziale Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki przy ul. Stefanowskiego 18/22 w godzinach 9.00-14.00. Uroczyste otwarcie 7. Festiwalu Studenckich Kół Naukowych w czwartek 3 grudnia o godz. 9.30.

Politechnika ŁódzkaNajważniejsze wydarzenie kulturalne studentów architektury Politechniki Łódzkiej wkracza w drugą dekadę - 11. Archifiesta odbędzie się w najbliższą środę 25 listopada.


Studenci w tym rok bawią się pod hasłem KOMIKS. Pierwsza część rozpocznie się o godz. 18.00 w Sali Widowiskowej Politechniki Łódzkiej przy al. Politechnika 3a. Towarzyszyć jej będzie wernisaż prac plenerowych studentów połączony z konkursem na najlepsze z nich. Głównymi atrakcjami na scenie będzie premiera filmu przygotowanego przez studentów, debiutancki występ zespołu Such_Archi oraz pokaz magicznych sztuczek studenta architektury Piotra Kwiatkowskiego.

Szczegóły na stronie: http://www.archifiesta.pl/

Zarządzanie uczelniami profesjonalizuje się i wymaga wiedzy. Aby upowszechnić dobre praktyki, Fundacja Edukacyjna Perspektywy i firma doradcza PCG Polska ogłosiły konkurs Liderzy Zarządzania Uczelnią LUMEN 2015.
Pierwsza edycja Konkursu dla Liderów Zarządzania Uczelnią LUMEN obejmuje pięć kategorii. Są to: Zarządzanie uczelnią, Innowacyjność, Współpraca z otoczeniem, Infrastruktura oraz Umiędzynarodowienie.

Nominowani:

Zarządzanie uczelnią: prof. dr hab. n. med. Paweł Górski (UMED)
Innowacyjność: prof. dr hab. inż. Stanisław Bielecki (PŁ)
Współpraca z otoczeniem: prof. Piotr Szczepaniak (PŁ), prof. dr hab. Włodzimierz Nykiel z zespołem (UŁ)
Infrastruktura: dr inż. Przemysław Sękalski z zespołem (PŁ)
Umiędzynarodowienie: prof. dr hab. Katarzyna Pernal (PŁ), dr Tomasz Saryusz-Wolski (PŁ)

Politechnika ŁódzkaŚwiatowej klasy autorytet w dziedzinie statystyki matematycznej, twórczyni szkoły zastosowań przemysłowych statystyki, prof. Ursula Gather rektor Uniwersytetu Technicznego w Dortmundzie odebrała we wtorek 10 listopada 2015 roku tytuł doktora honoris causa Politechniki Łódzkiej.

Laureatem tegorocznej nagrody Fundacji na rzecz Nauki polskiej został Prof. Stanisław Penczek z Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych PAN w Łodzi za opracowanie teorii polimeryzacji z otwarciem pierścienia i jej wykorzystanie do syntezy polimerów biodegradowalnych.


Nagroda Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, zwana Polskim Noblem ma opinię najbardziej prestiżowego wyróżnienia naukowego w Polsce, przyznawana jest za szczególe osiągnięcia i odkrycia naukowe, które przesuwają granice poznania i otwierają nowe perspektywy badawcze, wnoszą wybitny wkład w postęp cywilizacyjny kraju.