Politechnika ŁódzkaDr hab. Katarzyna Pernal, profesor nadzwyczajny w Instytucie Fizyki Politechniki Łódzkiej, uhonorowana została Medalem International Academy of Quantum Molecular Science (IAQMS) za wybitny wkład do rozwoju metod chemii kwantowej i fizyki molekularnej.


Medal IAQMS przyznawany jest corocznie od 1967 r. jednej osobie na świecie i stanowi najbardziej prestiżowe wyróżnienie w dziedzinie chemii kwantowej i teoretycznej.


Katarzyna Pernal jest absolwentką Wydziału Chemicznego Politechniki Łódzkiej. Doktorat z chemii uzyskała na Florida State University w 2002 roku. Po odbyciu dwuletniego stażu podoktorskiego w Vrije Universiteit w Amsterdamie w 2007 roku uzyskała stopień doktora habilitowanego w dziedzinie fizyki teoretycznej. Od 2008 roku pracuje w Instytucie Fizyki na Wydziale FTIMS.

www.p.lodz.pl

Politechnika ŁódzkaCztery polskie uczelnie: Politechnika Łódzka, Politechnika Warszawska, Wojskowa Akademia Techniczna oraz Akademia Górniczo-Hutnicza podpisały umowę o współpracy z Instituto Superior Tecnico z Lizbony.

Umowa została podpisana 12 października 2015 r. w obecności ambasadora RP w Portugalii prof. Bronisława Misztala oraz wiceprezydenta Miasta Łodzi Marka Cieślaka.

Instituto Superior Tecnico, od powstania w 1911 r., jest najbardziej renomowaną uczelnią techniczną (tzw. wielką szkołą inżynierii, architektury, nauki i technologii) w Portugalii, plasującą się wśród najlepszych w Europie. O wysokim poziomie prowadzonych tam badań i prac naukowych świadczy m.in. specjalny program realizowany wspólnie ze słynną amerykańską uczelnią Massachusetts Institute of Technology, pozostającą w czołówce światowych rankingów.

 

www.p.lodz.pl

Politechnika ŁódzkaW tym roku po raz pierwszy konkurs Zespołowego Tworzenia Gier Komputerowych ma charakter ogólnopolski. To unikatowe w Polsce forum łączy wykładowców, studentów i firmy związane z grami komputerowymi.
We wtorek 30 czerwca w Sali Widowiskowo - Konferencyjnej Politechniki Łódzkiej przy al. Politechniki 3a w Łodzi studenci z Polski będą prezentowali autorskie prototypy gier komputerowych zrealizowane z wykorzystaniem różnych technologii. Do konkursu zgłosiło się około 200 osób.

www.p.lodz.pl

Politechnika ŁódzkaRoboterapia, czyli roboty na usługach terapeutów to tytuł prezentacji, którą przedstawi doktorant z Politechniki Łódzkiej Igor Zubrycki w czasie finału konkursu popularyzatorskiego INTER.

Finał piątej i jednocześnie ostatniej edycji konkursu odbędzie się w najbliższą sobotę, 27 czerwca br. w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie.

Dziesięciu finalistów wyłoniła Fundacja na rzecz Nauki Polskiej organizująca konkurs INTER. Podczas gali finałowej każdy z młodych naukowców będzie miał pięć minut na zaprezentowanie swojego projektu badawczego.

www.p.lodz.pl

Politechnika ŁódzkaWeekend Politechniki Łódzkiej w Manufakturze „Rozkręcamy cał(k)ą Łódź" jest wspólnym z łodzianami świętowaniem Jubileuszu 70-lecia powstania uczelni, w czasie którego zaprezentujemy osiągnięcia i pasje naszych studentów. Przez całą sobotę i niedzielę będzie można spotkać w Manufakturze studentów Politechniki Łódzkiej w jubileuszowych koszulach i kaskach, którzy będą zachęcać do wspólnej zabawy.