Akademia Medyczna Lodz dol Wydział Fortepianu, Organów, Klawesynu, Muzyki Dawnej i Jazzu Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi zaprasza do udziału w pierwszej edycji międzynarodowej konferencji naukowo-artystycznej, której tematyka obejmie wybrane zagadnienia ściśle powiązane ze specjalnościami prowadzonymi przez jednostkę. Panele tematyczne w ramach zaplanowanych dni poszczególnych Katedr (Organów, Fortepianu, Kameralistyki, Klawesynu i Muzyki Dawnej, Jazzu) skupiają się wokół specyfiki wykonawstwa instrumentalnego, jego historycznych i praktycznych uwarunkowań,
a także budowania twórczej interpretacji zarówno dzieł solowych, jak i kameralnych, dotykając także zawsze aktualnych zagadnień związanych ze sztuką improwizacji.

Konferencja odbędzie się w dniach 24 – 28 marca 2018 roku.

Uniwersytet Łódzki Otwarto czwartą edycję Konkursu im. Pierwszego Rektora Uniwersytetu Łódzkiego prof. Tadeusza Kotarbińskiego. Kapituła Konkursu ogłosi kto jest autorem najlepszej pracy naukowej z zakresu nauk humanistycznych w Polsce za ok. 10 miesięcy.

Patronem Nagrody jest pierwszy rektor Uniwersytetu Łódzkiego Profesor Tadeusz Kotarbiński: wybitny uczony, humanista, filozof, znakomity nauczyciel, człowiek głębokiej refleksji i szerokiego spojrzenia na historię ludzkiej myśli i jej wpływ na losy społeczeństw.

Prace do konkursu mogą zgłaszać uczelnie, wydziały, instytuty PAN, wydawnictwa naukowe i inne instytucje naukowe do dnia 6 kwietnia 2018 r. Więcej informacji o Konkursie oraz Regulamin można znaleźć na stronie www.nagrodakotarbinskiego.uni.lodz.pl.

Uniwersytet Łódzki

Politechnika Łódzka6 lutego br. Prezydent RP Andrzej Duda wręczył 40 aktów nominacyjnych nauczycielom akademickim oraz pracownikom nauki i sztuki. Wśród osób nominowanych znalazła się profesor nauk fizycznych Katarzyna Pernal z Politechniki Łódzkiej.

Politechnika ŁódzkaDrużyna Raptors z Politechniki Łódzkiej po raz drugi wzięła udział w prestiżowych zawodach łazików marsjańskich University Rover Challenge. Po trzech dniach wymagających konkurencji łódzcy studenci zdobyli 5. miejsce w gronie 36 najlepszych zespołów ze świata, ponawiając tym samym sukces z ubiegłego roku.

Konkurs odbył się (1-3 czerwca) na terenie Mars Desert Research Station, w samym sercu pustynnego stanu Utah w Stanach Zjednoczonych.

Więcej informacji

Uniwersytet Łódzki Uniwersytet Łódzki trafił do prestiżowego rankingu QS World University Ranking, który obejmuje tysiąc najlepszych uczelni z około 60 krajów świata. Oprócz łódzkiej uczelni, w zestawieniu znalazło się też 8 innych uniwersytetów z Polski.